AKTUALNOŚCI

Poznaj Polskę - Warszawa w zimowej odsłonie

  • Warszawa
  • 2. Fragment Muru Getta Warszawskiego
  • 1. Muzeum Więzienia Pawiak

Poznaj Polskę - Warszawa w zimowej odsłonie

W dniach 9 i 10 grudnia młodzież z klas 3b i 3c zwiedzała stolicę, wyjazd został zorganizowany w ramach programu "Poznaj Polskę". Młodzi ludzie odbyli podróż w czasie, najpierw Muzeum Więzienia Pawiak, to szczególne miejsce na mapie polskiej pamięci. "Położone w ścisłym centrum miasta więzienie było świadkiem masowych zbrodni, które wstrząsnęły okupowaną Warszawą. Szacuje się, że przez Pawiak przeszło ok. 100 tys. więźniów, z czego blisko 37 tys. rozstrzelano, a ok. 60 tys. wysłano do obozów koncentracyjnych i na przymusowe roboty".
Dużym zaskoczeniem dla młodych ludzi było "odkrycie" zachowanych fragmentów Murów Warszawskiego Getta, przy ulicy Złotej 62, które sąsiadują z jednym z warszawskich ogólniaków - CXIX Liceum ogólnokształcącym im. Jacka Kuronia.Po zmierzchu, i była to szczególna chwila, młodzież oddała hołd powstańcom warszawskim i mieszkańcom wojennej Warszawy na Cmentarzu Powstańców Warszawy, tam za lekcję historii wystarczył ten napis:
"Cmentarz Powstańców Warszawy założony w 1945 r. jest największą nekropolią powstania warszawskiego, które wybuchło 1 sierpnia 1944 r. i trwało do 2 października 1944 r.Spoczywają tu szczątki ok. 104 tysięcy osób. We wspólnych mogiłach pochowano około 100 tysięcy zwłok i prochów ludzkich cywilnych mieszkańców stolicy oraz żołnierzy Armii Krajowej i innych formacji zbrojnych poległych w walkach, zamordowanych w masowych egzekucjach i spalonych podczas 63 dni powstania warszawskiego[...]".  
Kolejny dzień, to powrót do współczesności, czyli wizyta w Centrum Nauki Kopernik i wspólne zdjęcie na tle symbolu miasta, czyli warszawskiej Syreny.