AKTUALNOŚCI

82 rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

  • Zdjęcie 1
  • 82 rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego Solec Kujawski
  • Zdjęcie 2

82 rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Już od zarania polskiego ruchu podziemnego, tuż po upadku Warszawy, przyjęta została ogólna teza, iż nie będzie dążyło się do organizowania jedynie tzw. oporu patriotycznego, ale że należy odtworzyć władze, urzędy i instytucje państwa polskiego. Zasada ta w następstwie okazała się najbardziej brzemienną w skutkach ze wszystkich postanowień polskich w tej wojnie. Zasada ta brzmiała: państwo polskie istnieje w dalszym ciągu. Istnieje ono poprzez najistotniejsze władze, urzędy i instytucje normalnego, demokratycznego państwa. Istnieje na ziemiach polskich objętych granicami z dnia 1-go września 1939 r. Rząd natomiast tego państwa legalny, pełnoprawny, ze wszystkimi konstytucyjnymi uprawnieniami wobec społeczeństwa polskiego istnieje za granicą." (Jan Karski, Tajne Państwo)
W dniu 27 września na zaproszenie kombatantów Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Bydgoszcz,  reprezentacja młodzieży z naszej szkoły wzięła udział w uroczystościach rocznicowych, które odbyły się w Solcu Kujawskim przed pomnikiem Armii Krajowej, poświęconym pamięci partyzantów z oddziału Świerki II, którego dowódcą był por. Alojzy Bruski, ps. Grab.Szkoła pamięta o bohaterach, jednym z członków oddziału Świerki II, był mjr Alojzy Gładykowski, z którego inicjatywy powstał  w szkole  Klub Historyczny  im. Armii Krajowej.
W tym szczególnym czasie wspominamy również płk. Mieczysława Wasąga, zmarłego w 2015r., który niejednokrotnie wspierał nasze inicjatywy związane z propagowaniem historii Polskiego Państwa Podziemnego wśród młodych ludzi. 

"Słuchaj tych głosów, bo po to szczęśliwie ocalon został w tragicznej potrzebie, byś chleb powszedni łamał sprawiedliwiej i żył za tamtych i za siebie lepiej."Tadeusz Gajcy – fragment wiersza „Śpiew murów”