AKTUALNOŚCI

Lekcja historii poświęcona 30 rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 r.

  • Antoni Tokarczuk 4
  • Antoni Tokarczuk 3

11 czerwca 2019 r. uczniowie naszej szkoły i zaproszeni goście z II i VIII Liceum Ogólnokształcącego wzięli udział w szczególnej lekcji historii, poświęconej 30 rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 r.Te wybory nie były jeszcze w pełni wolne, ale Polacy po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowejmogli zademonstrować to, co jest dla nas najważniejsze - przywiązanie do wolności.
W 1989 r. polskie społeczeństwo wybrało wolność „zadaną nam, ale nie daną raz na zawsze”. Polacy jako naród wielokrotnie doświadczony przez historię, powinni zdawać sobie sprawę z jej ogromnej wartości i zarazem kruchości. Stąd wśród zaproszonych gości - świadek i uczestnik polskiej drogi do wolności - Antoni Tokarczuk, który tak pisze w książce "Mój flirt z historią" o swoim zaangażowaniu w działalność opozycyjną w okresie PRL-u:„Wydarzenia sierpnia 1980 r. mnie zaskoczyły, byłem socjologiem, a nie wizjonerem czy prorokiem. Nie mógłbym ich nawet śledzić – przemierzałbym wówczas rowerem szlak między Atenami a Bydgoszczą - gdyby złodzieje nie pokrzyżowali mi planów, kradnąc paszport. Inaczej nie miałbym sposobności, by zostać buntownikiem i włączyć się do strajku w Zakładach Rowerowych Predom-Romet w Bydgoszczy, a później w budowanie z zapałem Niezależnego Samorządnego ZwiązkuZawodowego „Solidarność” w województwie bydgoskim."
Nasz gość, w wyborach w 1989 r.uzyskał mandat Senatora I kadencji, podczas spotkania z młodymi ludźmi w szczególny sposób podkreślił, iż zarówno Okrągły Stół jak i wybory z 4 czerwca 1989 r. były niezwykle ważnym etapem w drodze do uzyskania przez Polske pełnej wolności i zarazem początkiem transformacji ustrojowej, dzięki której Polska stała się państwem demokratycznym i w pełni suwerennym.