AKTUALNOŚCI

Dzień edukacyjny na temat Orląt Lwowskich w ZSO nr 1 w Bydgoszczy

  • Orlęta lwowskie 1
  • Orlęta lwowskie 2
  • Orlęta lwowskie 3

30 listopada 2018 r. w szkole odbył się Dzień edukacyjny na temat 100 rocznicy Orląt Lwowskich. Organizatorami spotkania byli: Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Bydgoszczy (Kamila Churska-Wołoszczak, Joanna Krzemień-Wiejak), Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich (Pani Danuta Śliwińska, prezes TMLiKPW) oraz ZSO nr 1 w Bydgoszczy (nauczyciel historii - Danuta Kopińska-Kołowacik).

W części warsztatowej młodzież z zaproszonych bydgoskich szkół poznała historię walkio Lwów dzięki grze „Semper Fidelis”. Zajęcia poprowadził pan Łukasz Wrona, jeden z twórców gry, z wydawnictwa „Wysoki Zamek”. Było to niezwykle inspirujące doświadczenie, młodzi ludzie poznawali historię bohaterskiego miasta grając w grę strategiczną. Okazało się, że niektórzy postanowili wybrać się osobiście do Lwowa i poznać to niezwykłe miejsce.
W drugiej części wykładowej, młodzież przeżyła niezwykłe chwile z Panią Danutą Śliwińską, prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, która wspomnieniami wróciła do lat dzieciństwa, przybliżając młodym ludziom Lwów jaki zapamiętała sprzed ponad 70 lat.
Następnie uczniowie z uwagą wysłuchali wykładów: dr Adama Ostanka (WAT) na temat Orląt Lwowskich i dr hab. Piotra Semkowa (AMW) na temat obrony Lwowa i lwowskich korzeni Grobu Nieznanego Żołnierza. Ta szczególna lekcja historii, miała na celu upamiętnienie bohaterstwa młodych Obrońców Lwowa, którzy wychowani w patriotycznej tradycji, mimo lat rozbiorów, w decydującym momencie: