AKTUALNOŚCI

Rok Ireny Sendler "Każdemu kto tonie, należy podać rękę"

  • Irena Sendler
  • _20181014_205238
  • _20181014_205350

W 2017 r. Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak wystąpił z inicjatywą upamiętnienia postaci Ireny Sendler, nazywanej „Matką dzieci Holocaustu”. Ta inicjatywa zaowocowała uchwałą podjętą przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej o ustanowieniu roku 2018 Rokiem Ireny Snedlerowej.

Irena Sendlerowa, w czasie II wojny światowej, jako szefowa Referatu Dziecięcego organizacji polskiego podziemia - Rady Pomocy Żydom, czyli Żegoty, uratowała wraz z współpracującymi z nią łączniczkami kilkaset żydowskich dzieci, które udało się wydostać z warszawskiego getta. O tej niezwykłej kobiecie świat dowiedział się, dzięki uczennicom z Kansas, które zainspirowane przez swojego nauczyciela przygotowały sztukę „Życie w słoiku”. Jej tytuł nawiązuje do sposobu, w jaki zachowały się informacje o pochodzeniu uratowanych dzieci. Przedstawienie oparte na faktach z życiorysu Ireny Sendlerowej wystawiono wielokrotnie w Stanach Zjednoczonych i Polsce. Zdobyło ono duży rozgłos w mediach amerykańskich i doprowadziło w końcu do powstania fundacji „Life in a Jar”, promującej bohaterską postawę Ireny Sendlerowej.

Irena Sendlerowa w 1965 r. została uhonorowana przez izraelski instytut Yad Vashem medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. W Polsce Prezydent RP odznaczył ją Orderem Orła Białego w 2003r. W 2007r. otrzymała Order Uśmiechu; była najstarszą osobą uhonorowaną tym odznaczeniem. Nasza bohaterka przyznała, że „obok listu od Ojca Świętego Jana Pawła II i tytułu Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata to Order Uśmiechu, odznaczenie od dzieci, jest największym szczęściem, jakie ją spotkało”. Sylwetkę tej wyjątkowej kobiety, o niezwykłej odwadze, która mówiła o sobie „Żałuję, że nie udało mi się zrobić więcej”, przybliżył młodzieży naszej szkoły film „W imię ich matek. Historia Ireny Sendlerowej”. Po seansie młodzież spotkała się z jednym z twórców filmu Piotrem Piwowarczykiem. To spotkanie było wyjątkową okazją do wysłuchania bardzo osobistych wspomnień związanych z bohaterką filmu.