AKTUALNOŚCI

Są sprawy ważniejsze niż śmierć ...

  • DSC05293
  • DSC05296
  • DSC05299 — kopia
  • Są sprawy ważniejsze niż śmierć 5
  • Są sprawy ważniejsze niż śmierć 7
  • Są sprawy ważniejsze niż śmierć 8

Kolejna lekcja trudnej polskiej historii - 28 lutego z inicjatywy Szkolne Klubu Historycznego im. Armii Krajowej odbyło się coroczne spotkanie z historią najnowszą.

Tym razem uczciliśmy dwa ważne wydarzenia historyczne: 76 rocznicę powołania Armii Krajowej i Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 14 lutego 1942r. rozkazem Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie - gen. Władysława Sikorskiego nastąpiło przemianowanie Związku Walki Zbrojnej. Wśród szczególnych gości spotkania byli kombatanci Armii Krajowej na czele z panem Alojzym Gładykowskim - Prezesem Okręgu Bydgoszcz ŚZŻAK. Pan Alojzy Gładykowski był nie tylko żołnierzem Armii Krajowej, podobnie jak wielu młodych ludzi nie zaakceptował narzuconego nam przez obce mocarstwa powojennego porządku. Major Alojzy Gładykowski, pseudonim Lampart, żołnierz Armii Krajowej, a po wojnie partyzanckiego oddziału Świerki jest jednym z ostatnich żyjących Żołnierzy Wyklętych w Bydgoszczy, których pamięć czcimy w szczególny sposób od 2011r., kiedy to Sejm RP ustanowił dzień ich pamięci. 

W trakcie uroczystości odbyła się projekcja filmu „Inka. Są sprawy ważniejsze niż śmierć”, którego bohaterką była młoda dziewczyna, sanitariuszka i łączniczka 4 szwadronu odtworzonej na Białostocczyźnie 5 Wileńskiej Brygady AK mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Aresztowana przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa i skazana na śmierć, wyrok wykonano 3 sierpnia 1946r. Piotr Szubarczyk z IPN w Gdańsku wyjaśnia, że „wyrok śmierci na sanitariuszkę był komunistyczną zbrodnią sądową, zarazem aktem zemsty i bezradności gdańskiego UB wobec niemożności rozbicia oddziałów mjr. Łupaszki, w którym służyła Inka, a który był szczególnie znienawidzony przez gdański WUBP z powodu licznych, udanych akcji na placówki UB”. Reżyserem filmu jest pan Jacek Frankowski, gość szczególny spotkania, który po projekcji filmu podzielił się z młodzieżą refleksjami na temat jego realizacji. Gość zwrócił szczególną uwagę na słowa przysięgi żołnierzy Armii Krajowej, które dla wielu młodych ludzi zarówno tej pierwszej wojennej konspiracji, jak i tej drugiej powojennej były zarazem „tak proste i zobowiązujące...”. Przytaczamy ich fragment „W obliczu Boga Wszechmogącego i Najświętszej Marii Panny Królowej Korony Polskiej, kładę swe ręce na ten święty Krzyż, znak męki i Zbawienia. Przysięgam być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczpospolitej Polskiej, stać nieugięcie na straży Jej honoru i o wyzwolenie Jej z niewoli walczyć ze wszystkich sił, aż do ofiary mego życia”. 

Ważnym akcentem spotkania, był również występ szkolnego zespołu muzycznego, podczas którego młodzi ludzie z klas 1b i 1a oddali hołd Bohaterom tamtych dni.