AKTUALNOŚCI

99. Rocznica Odzyskania Niepodległości - uroczystość szkolna.

  • 11 listopada 2017 11
  • 11 listopada 2017 1
  • 11 listopada 2017 2
  • 11 listopada 2017 3
  • 11 listopada 2017 9

"Płomień rozgryzie malowane dzieje. Skarby mieczowi spustoszą złodzieje. Pieśń ujdzie cało…"

10 listopada uczniowie naszej szkoły, współpracujący ze Szkolnym Klubem Historycznym im. Armii Krajowej przygotowali uroczysty apel: "Pieśń ujdzie cało". Motywem przewodnim spotkania była historia polskich pieśni patriotycznych.

Temat uroczystości nie był przypadkowy, bowiem w tym roku obchodzimy 220. rocznicę powstania "Pieśni Legionów Polskich we Włoszech", której autorem był Józef Wybicki. Po odzyskaniu przez Polskę nipeodległości w 1918 r. , przez kilka lat toczyła się dyskusja wokół wyboru hymnu. W tym czasie dochodziło do sytuacji, że jedną delegację witano "Warszawianką", drugą "Rotą", a trzecią "Mazurkiem Dąbrowskiego", ostatecznie w 1927 r., 90 lat temu, Mazurek Dąbrowskiego stał się Hymnem Polski.

Patriotyczne utwory, w jak zwykle mistrzowskim wykonaniu zaprezentował Szkolny Chór Primo, który zaśpiewał między innymi "Mazurka Dąbrowskiego", przywołując najstarszą wersję tej pieśni.Podczas uroczystości, goślilismy przedstawicieli kombatantów Światowego Związku Żolnierzy Armii Krajowej wraz z panem Prezesem Alojzym Gładykowskim.