AKTUALNOŚCI

Chór PRIMO - 12. Międzynarodowy Festiwal Chórów Kameralnych i Zespołów Wokalnych w Serbii

  • primo
  • 2a

W dniach 20-25 sierpnia br. chór PRIMO ZSO nr 1 w Bydgoszczy pod dyrekcją Moniki Wilkiewicz uczestniczył w 12. Międzynarodowym Festiwalu Chórów Kameralnych i Zespołów Wokalnych w Kragujevcu w Serbii.

Udział bydgoskiej młodzieży w/w festiwalu to już drugie w tym roku ważne wydarzenie w działalności artystycznej zespołu (w maju chór PRIMO uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu Chórów i Orkiestr we Włoszech).

W odpowiedzi na zaproszenie Prezydenta Kragujevca ( miasta partnerskiego Bydgoszczy) w styczniu 2017 r. włodarze Miasta zaproponowali szkolnemu zespołowi udział w nowatorskim pod kątem prezentacji muzycznych  Festiwalu. Trwające pół roku przygotowania chóru PRIMO do tego wydarzenia, swój finał miały podczas kilkudniowych warsztatów chóralnych poprzedzających wyjazd. 20 utworów muzyki a cappella na skład mieszany i żeński, zróżnicowanych pod względem stylu i epok, kompozytorów pochodzących z różnych stron świata, wypełniły godzinny koncert  PRIMO zatytułowany "Muzyka nie zna granic", którą wysłuchała publiczność festiwalowa a także chórzyści z Izraela, Bułgarii, Węgier i Serbii.

W podsumowaniu koncertów festiwalowych chór PRIMO otrzymał „Prize for successful participation” przyznaną  przez członków Rady Artystycznej Festiwalu oraz zaproszony został przez przedstawiciela European Federation of the Choirs of the European Union Chairman – prof. Emila Yaneva  na koncerty w Sofii ( Bułgaria).

Udział w Festiwalu w Kragujevcu ( Serbia) możliwy był dzięki dotacji Miasta Bydgoszcz w wysokości 10.000,00 zł.