AKTUALNOŚCI

Lekcja historii - malowane panny

  • Dziewczyny wojenne
  • dziewczyny wojenne 2
  • Dziewczyny wojenne 8
  • Dziewczyny wojenne 10
  • Dziewczyny wojenne 11

Autorzy prezentowanych książek przedstawili autentyczne relacje dziewcząt - kobiet, które przeżyły wojnę i brały w niej czynny udział, każda na swój sposób.

18 marca z inicjatywy pań bibliotekarek: Grażyny Bułatek i Ewy Licy-Boruty, odbyło się w bibliotece kolejne spotkanie z książką, tym razem historyczną. Danuta Kopińska-Kołowacik wraz z uczennicami z klasy 1b zaprezentowała trzy książki z bestsellerowej serii: Łukasza Modelskiego "Dziewczyny wojenne" oraz Anny Herbich "Dziewczyny z powstania" i "Dziewczyny z Syberii".
Skąd pomysł i tytuł tego spotkania z książkami, a zarazem lekcji narodowej historii, otóż najlepszym wyjaśnieniem będą słowa autora Łukasza Modelskiego: "Malowani są zawsze "chłopcy", "ułani", "dzieci". To określenie znacznie lepiej pasuje do dziewczyn. Bańka i jej koleżanki ubrane w spódniczki idą podkładać ładunki, Hala pamięta o sukience na defiladę, Jagoda szyje mundur na miarę, Magda posyła niemieckim patrolom zalotne uśmiechy. I chociaż zachowały się zdjęcia dziewczyn w mundurach poprawiających makijaż czy fryzurę na tle zburzonego miasta, w przerwie między akcjami, nie można dać się zwieść - to kamuflaż, część większej całości kamuflażu. Dlatego "Malowane" są ciekawsze od Kolumbów - wojna nie była czymś w co się bawiły w dzieciństwie. 
Autorzy prezentowanych książek przedstawili autentyczne relacje dziewcząt - kobiet, które przeżyły wojnę i brały w niej czynny udział, każda na swój sposůb.Te historie są tak ciekawe, że zainteresowały dziewczyny z klasy humanistycznej. W role Dziewczyn z powstania i Dziewczyn z Syberii wcieliły się Weronika, Marysia, Klaudia, Agnieszka i Laura.
To spotkanie to doskonały sposób, aby przybliżać młodym ludziom tamte dramatyczne dni, bowiem to literatura faktu. Młodzi ludzie usłyszeli autentyczny "głos" dziewczyn, które przeżyły dramatyczne chwile. Wzruszające i niezwykle poruszające historie bohaterek, to również jeden z pomysłów jak zainteresować historią i lekturą historyczną młodych ludzi.