AKTUALNOŚCI

Zaćmienie Słońca 20 marca

  • Zrzut ekranu 2015-03-19 o 20.41.36

Już w piątek, 20 marca 2015 r., przez ponad 2 godziny będziemy mogli obserwować w Bydgoszczy niesamowite zjawisko - częściowe zaćmienie Słońca.

Już w piątek, 20 marca 2015 r., przez ponad 2 godziny będziemy mogli obserwować w Bydgoszczy niesamowite zjawisko - częściowe zaćmienie Słońca. Księżyc zacznie przesłaniać Słońce ok. godz. 9.45. Maksymalne dla naszego położenia geograficznego zaćmienie będzie można zaobserwować ok. godz. 10.54. Słońce w całości zobaczymy ponownie ok. 12.05.

Uwaga!!

  • Należy zadbać o zabezpieczenie oka i użyć specjalnych filtrów, które ochronią nas przed szkodliwym promieniowaniem pochodzącym ze Słońca. Obraz Słońca warto zaciemnić, bo jego blask  może negatywnie wpłynąć na nasz wzrok.

W okolicach południowo-wschodniej Polski - gdzieś w Bieszczadach - Księżyc przysłoni 60 % tarczy Słońca, w okolicach Szczecina czy Świnoujścia do 80 %, natomiast w Bydgoszczy do 70 %. 

Ostatnie całkowite zaćmienie było u nas w 1954 roku, ale tylko na małym skrawku lądu w okolicach Suwałk. Następne częściowe zaćmienie Słońca o tak dużej fazie obserwatorzy w Polsce będą mogli oglądać w sierpniu 2026 roku, jednak efekt nie będzie wówczas tak spektakularny, bo rozpocznie się ono niedługo po godzinie 19. Jeśli jednak ktoś pojedzie wtedy np. do Hiszpanii, na Islandię czy Grenlandię, będzie mógł tam zobaczyć zaćmienie całkowite.

W tym roku częściowe zaćmienie Słońca wypadnie tego samego dnia, co początek astronomicznej wiosny. Rozpocznie się ona o godz. 23.45 w piątek, kiedy to Słońce znajdzie się w punkcie Barana. Od czasu równonocy wiosennej aż do początku astronomicznej jesieni we wrześniu dni będą dłuższe niż noce. 

(zdjęcie: http://pl.wikipedia.org/wiki/Zaćmienie_Słońca)